BAJA Poland, další zkouška před Dakarem

V pátek 27.8. startuje rallye BAJA Poland, která je pro ostravský FESH FESH tým další prověrkou před Rallye DAKAR. Posádka ve složení Tomáš Vrátný, Jaromír Martinec a Radim Baculík prověří po měsíční pauze svůj nový speciál Ford Cargo EVO I.

Ostravský tým to má do Polska co by kamenem dohodil. Do Štětína, kde rallye v pátek startuje, to je trochu dál. Tak museli zapřáhnout servisní tatrovku a tatrovku s obytným modulem a absolvovat cestu přes 500 km. BAJA Poland se jede mezi městy Štětín, Drawsko-Pomoroskie a Dobra. Vojenský prostor v Drawsku Pomorskiem poskytne největší porci měřených úseků. Nabízí spíše rovinatý, ale velmi náročný terén kombinující úzké lesní cesty a přejezdy přes louky. To vše na většinou písčité půdě.

„Vloni v říjnu jsme zde poprvé testovali náš nový speciál. Krajina je tu krásná, i když je to především rovina. Jsou zde docela dlouhé a rovné úseky. Za deště dokáží být díky měkkému písku velmi zrádné, proto nebude letošní rallye vůbec jednoduchá,“ komentuje aktuální podmínky pilot a šéf týmu Tomáš Vrátný.

BAJA Poland startuje v pátek 27.8. krátkou, 7 km dlouhou, kvalifikací kolem Štětína, v sobotu nabídne 2 rychlostní zkoušky, každou po 184 km, v neděli dopoledne pak čtyři měřené úseky v celkové délce 54 km zpět so Štětína. Za víkend tak posádky absolvují 429 km v měřených úsecích. Rallye BAJA Poland se tým Tomáše Vrátného účastnil naposledy v roce 2014, kdy obsadil první a druhé místo v kategorii kamionů. 

V kabině závodního Fordu bude sedět vedle Tomáše Vrátného a Jaromíra Martince nový člen posádky. Na postu navigátora bude Radim Baculík, který sbíral zkušenosti jak v rámci evropských šampionátů, tak i na Rallye Dakar v týmu Martina Prokopa a několikrát absolvoval rallye BAJA Drawsko.   

Závodní speciál Ford Cargo Evo I je dlouhý 6 100 mm, široký 2 540 mm, a vysoký 3 310 mm. Rozvor je 4 290 mm a celková hmotnost vozidla 8 400 kg. Je postaven na tatrováckém podvozku 4×4 a je poháněn 13litrovým šestiválcem o výkonu 1 000 koňských sil. Hnací trakt je doplněn šestistupňovou automatickou převodovkou Allison. Kabina je použita z modelu Ford Cargo 1848T a kapota je také značky Ford modelu L8501. Vozidlo je odpruženo tlumiči Donerre, jejich výrobce patří do skupiny Ostra.