STAGE 5 – bivak Merzouga

Zdravím Vás z poloprázdného bivaku v turistickém letovisku Merzouga – poloprázdného proto, že posledních asi dvacet kilometrů před cílem tvoří dunové pole, které asi hodně posádek pěkně potrápí.

Když jsme dnes dojeli do cíle, Tomáš řekl: „Já jsem tak rád, že jsme dnes tady…“ Tím to přesně vystihl. Dnešní etapa nebyla dlouhá, ale většinou platí, že čím kratší etapa, tím náročnější. Nás po rychlých úvodních dvaceti kilometrech čekaly rozbité pisty a pak první menší dunové pole. Znovu jsme jej zvládli bez zaváhání a propracovávali jsme se kupředu. Šlo to skvěle (Jaro opět navigátorsky exceloval), a tak jsme dojeli až k „bufetu“.

Už tam odsud jsme viděli, že po pauze nás čeká velmi prudký výjezd na kamenitou horu – ve stínu stanů a s lahví vody v ruce jsme pozorovali ostatní závodníky, jak se tam šplhají… Pak už byl čas nasednout do auta a vydat se tam taky. Ovšem bohužel asi v polovině toho kopce jsme v jedné ostré levotočivé zatáčce udělali defekt na levém zadním kole a tím jsme sami připravili dalším pauzírujícím závodníkům hezké divadlo. Výměnu jsme zvládli rychle, ale i tak to znamenalo asi dvacet minut ztráty. Následovalo další dunové pole, které jsme opět projeli bez problémů a po rozbitých pistách jsme se vydali směrem k cíli. Věděli jsme, že nás čeká nejtěžší pasáž celé rallye (tak to včera večer říkal Gert na brífingu), tak jsme ještě asi na pět minut zastavili kvůli malé netěsnosti na dohušťování zadních kol. Dobře fungující systém dohušťování je totiž v dunách naprosto klíčový.

S tou obtížností Gert rozhodně nepřeháněl. Poslali nás totiž do dun po poledni, kdy jsou nejvíc vysušené a písek hodně měkký. Navíc v ostrém slunci byly jen stěží vidět hrany dun, takže jsme několikrát absolvovali dost tvrdý dopad na druhé straně. Jednou se nám dokonce stalo, že auto na moment zůstalo viset na hraně duny na centrální rouře s oběma nápravami ve vzduchu. Pak se pomalu pomalounku převážilo zpátky a my jsme mohli zcouvat a najet znova… Takto to šlo prvních asi 7 kilometrů, pak už byly duny trošku mírnější. Každopádně i tak jsme museli vydržet v plné koncentraci až do cíle. Tomáš si opět připsal další skvělý průjezd dunovým polem a další zkušenosti.

Suma sumárum – krásná etapa a skvěle jsme si ji užili. Děkujeme Vám za podporu a přejeme krásný den ☺