Vozidla týmu FESH FESH na Baja Aragon chybět nebudou

Závodní speciály TATRA JAMAL ostravského závodního týmu FESH FESH Tomáše Vrátného se již po páté vydávají do španělského města Teruel, kde se zúčastní již 36. ročníku tradiční rallye Baja Aragon. FESH FESH letos poskytne vozidla a týmové zázemí španělské a francouzské posádce.

Společnost FESH FESH Group se kromě provozování profesionálního závodního týmu zabývá také stavbou závodních speciálů a jejich pronájmem. V letošním roce využívají těchto profesionálních služeb dva zahraniční týmy, které budou mít příležitost vyzkoušet si vozidla s jinou koncepcí podvozku, než se kterou se standardně účastní nejrůznějších závodů.

Za volant žluté tatrovky usedne Španěl Javier Mariaezcurrena. Javier se deset let účastnil evropského poháru tahačů, takže rozhodně nebude v závodním kamionu žádným nováčkem. „Jsem zvyklý na trať s rovným povrchem, závod tohoto typu je pro mě premiérou“ říká pilot Javier. „V kabině kamionu na okruhu jsem sám, tady jsme silný tým a věřím, že se nám závod podaří absolvovat na výbornou“ charakterizuje své pocity Javier. Jeho kopilot Angel Irribareno se již patnáct let pohybuje v oblasti rallye jako navigátor a na tomto postu absolvoval dvakrát i Rallye Dakar. Třetím členem posádky je zkušený Facundo Vitoria, který má za sebou na Rallye Dakar devět účastí v kategorii osobních vozů i kamionů. 

Posádka červené tatry bude reprezentovat zemi Galského kohouta. Pilotem je Richard Gonzáles. Richard je od roku 2005 ředitelem týmu Sodicars Racing Voici a má na kontě 14 účastí na Rallye Dakar. Letošní Baja Aragon pak bude jeho druhou za volantem závodního kamionu. Navigátor Guillaume Gonzalez se Dakaru zúčastnil třikrát, a kromě toho sbíral své navigátorské zkušenosti na mnoha dalších menších rallye, rozhodně se tedy nejedná o žádného začátečníka. To stejné pak platí i o mechaniku Jean-Philippe Salviatovi. Ten dakarskou rallye absolvoval desetkrát a také pro něj bude letošní Baja Aragon již druhou v pořadí. 

Oba týmy budou mít servisní podporu v podobě dvou doprovodných vozů a mechaniků závodního týmu FESH FESH.

Stihne se i krátké testování

Konvoj doprovodných vozidel, které na vlecích vezou závodní speciály, se vydal na cestu do Španělska v neděli 21. července ráno tak, aby v úterý odpoledne dorazil na testovací okruh Masia Pelarda, kde proběhne ve středu testování a příprava na závod. Poté se tým přesune do města Teruel do areálu muzea Dinopolis, kde jej budou čekat klasické administrativní a technické přejímky. Samotný závod pak začne ve čtvrtek 25. července.

Oblíbená rallye

Baja Aragon je klasický kratší závod, který mnohé týmy vnímají jako tréninkovou platformu. Jede se v členité krajině středního Španělska v okolí města Teruel, kde terén svým charakterem připomíná Marocké etapy. Trať je poměrně rychlá, ovšem tím zrádnější mohou být rozbité kamenité úseky. Tato rallye je rovněž známá svými zrádnými klimatickými podmínkami – téměř pravidelně posádky zaskočí hustý přívalový déšť, který prašné cesty rázem promění v blátivou klouzačku. O to pestřejší pak celý závod je a proto je mezi příznivci rallye tak oblíbený.