Vrátný ukroutil volant a dojel třináctý, v elitní desítce jej nahradil devátý Ardavičus

Tomáš Vrátný v šesté etapě Rallye Dakar 2015 obsadil třinácté místo, když v kabině svého dakarského speciálu Tatra Jamal doslova ukroutil volant. Tým Bonver Dakar Project však umístění v elitní desítce neopustil. Šéfa týmu Vrátného, pro kterého znamenalo deváté místo ve čtvrtém měřeném úseku a následné osmé místo v páté etapě nejlepší umístění na slavné dakarské rallye, nahradil jeho týmový kolega Artur Ardavičus, který dojel devátý.

„Byla to jeho etapa. Artur miluje duny, žije a trénuje v Dubaji, takže se dalo čekat, že pojede dobře. Předjel snad dvacet posádek a zajel dobrý výsledek,“ okomentoval výkon kazašské týmové jedničky Tomáš Vrátný. Týmový šéf startoval před Ardavičusem, ale po startu šestého měřeného úseku se potýkal s další bizarní závadou. Tou první byl byl zamáčknutý startér v úvodu náročné čtvrté etapy, tentokrát však ukroucený volant.

„Projížděl jsem velkou dírou a škrtl jsem kolem o stěnu. Vytrhlo mi to volant z ruky, a když jsem volant pevně chytil, tak jsem ho prostě ukroutil z násady, na které byl uchycený. Zní to poměrně legračně, ale moc směšné to nebylo, zvláště když jsme na výjezdu ze zatáčky potřebovali zatočit a místo toho jsme pokračovali rovně. Provizorně jsme to opravili, ale bylo to velice nepříjemné v tom, že volant se protáčel, takže jsem nejel moc rychle, protože jsem se bál prudkých zatáček a nechtěl jsem zbytečně riskovat.“

Možnost odstranit vzniklou technickou závadu měla česko-slovenská posádka až na neutralizaci mezi rozdělenými měřenými úseky. Využila k tomu pomoc ze strany jiného dakarského týmu Tatra Buggyra Racing. Právě tomuto českému týmu pomohla v předchozí rychlostní zkoušce, kdy převracela zpátky na kola kamion Tatra od Martina Kolomého.

„Půjčili nám pořádné kladivo a my jsme to takovým řekněme ruským způsobem opravili. Pár pořádných úderů do volantu a volant fungoval, takže jsme mohli absolvovat celou šestou etapu.“ popsal Tomáš Vrátný, který nakonec skončil třináctý, když na suverénního Eduarda Nikolajeva ztratil 50 minut a 24 vteřin. Zkušený kazašský závodník Artur Ardavičus byl devátý se ztrátou 32 minut a 23 vteřin a Robert Jan Szustkowski šestnáctý se ztrátou 1 hodiny, 2 minut a 7 vteřin.

„Pokračujeme dále, jdeme systematicky za tím, co chceme,“ poznamenal Tomáš Vrátný, který pomýšlí na umístění v elitní desítce. K tomu, aby se svou tatrou mohl přijet ke slavnostnímu zakončovacímu pódiu, však musí absolvovat dalších sedm vyčerpávajících rychlostních zkoušek včetně maratónské etapy, ve které se posádky budou muset obejít bez zázemí svých týmů a asistenčních vozů. „Myslím si, že to nejtěžší nás pořád ještě čeká,“ dodal.

V průběžném pořadí dělí Tomáše Vrátného od vytouženého desátého místa pouze sekundy, konkrétně 1 minuta a 27 vteřin. Mezi závodícím šéfem týmu Bonver Dakar Project a prvním místem je však takřka tříhodinová časová ztráta. Artur Ardavičus je čtrnáctý s celkovou ztrátou 3 hodin, 55 minut a 11 vteřin. Talentovaný polský závodník Robert Jan Szustkowski je jednadvacátý, na nejrychlejšího Eduarda Nikolajeva ztrácí už 6 hodin, 22 minut a 21 vteřin.

Text: Vojtěch Svoboda