Vrátný zabojoval, dojel devátý a stal se nejlepším pilotem s kamionem Tatra

Šéf týmu Bonver Dakar Project Tomáš Vrátný dosáhl na nejlepší umístění ve své dakarské kariéře. V náročné čtvrté etapě Rallye Dakar 2015 vybojoval skvělou devátou příčku a stal se nejúspěšnějším pilotem s kamionem Tatra. Jeho týmoví kolegové Robert Jan Szustkowski a Artur Ardavičus se umístili na čtrnáctém, respektive šestnáctém místě.

„Etapu jsme si pořádně užili, i když jsme ji začali docela bizarní poruchou. Podařilo se nám vmáčknout tlačítko startéru do palubní desky,“ popsal Tomáš Vrátný, který do čtvrtého měřeného úseku dlouhého 174 kilometrů startoval ze čtrnáctého místa. „V životě bych nevěřil, jak rychle dokážu zlomit karbon, abych se k tomu tlačítku dostal,“ přiznal. „Časová ztráta byla velice nepříjemná v tom, že nás předjelo hodně kamionů.“

Zdržení v úvodu měřeného úseku znamenalo, že v horách na úzkých klikatých cestách neměla česko-slovenská posádka možnost předjet pomalejší kamiony. Ty se před ni dostaly v úvodu etapy, ale v dalším průběhu závodu ji brzdily.

„To je prostě Dakar, kdy si na začátku říkáte, jakou nemáte smůlu, ale na konci etapy je všechno jinak,“ pokračoval Tomáš Vrátný, který ve čtvrté měřené zkoušce vyzkoušel, jak se jeho nový kapotovaný speciál Tatra Jamal chová na dunách proslulé atacamské pouště. „Jeli jsme za Arturem, který začal velice dobře. Startoval za námi, ale dostal se před nás, když jsme řešili problém se startérem, takže jsme pokračovali v jeho stopách. Dostali jsme se do dun a tam se nám začalo dařit. Zabojovali jsme a desetiminutovou ztrátu, kterou jsme nabrali v úvodu, jsme více méně stáhli, a to jsme ještě zastavovali u Artura. Technický problém, který měl s nádrží, však jeho palubní mechanik Daniel Kozlovský rychle odstranil, takže jsme společně pokračovali, jen jsme si prohodili pořadí.“

Do cíle čtvrté etapy vedené z argentinského Chilecita do chilského Copiapa tak jako první ze členů týmu Bonver Dakar Project dorazil Tomáš Vrátný, který na prvního Eduarda Nikolajeva ztratil 33 minut a 39 vteřin a obsadil deváté místo. To pro něj znamenalo nejlepší umístění na Rallye Dakar v jeho dosavadní kariéře, v předchozích třech ročnících bylo jeho maximem desáté místo, kterého dosáhl v letech 2013 i 2014. V průběžném pořadí je dvanáctý a na vedoucího Ajrata Mardějeva ztrácí 1 hodinu, 33 minut a 36 vteřin.

Zkušený kazašský závodník Artur Ardavičus ztratil na svého týmového kolegu a šéfa týmu Bonver Dakar Project 14 minut a 22 vteřin a skončil šestnáctý. Čtrnáctý byl talentovaný polský závodník Robert Jan Szustkowski, který na Tomáše Vrátného ztratil 5 minut a 29 vteřin a na nejrychlejšího Eduarda Nikolajeva 39 minut a 8 vteřin. V průběžném pořadí Rallye Dakar 2015 je kazašsko-česká týmová posádka na devatenáctém místě s celkovou ztrátou 2 hodin, 24 minut a 56 vteřin, zatímco polsko-česká posádka je čtyřiadvacátá. Její celková ztráta činí 3 hodiny, 36 minut a 8 vteřin.

Text: Vojtěch Svoboda